REJESTRACJA ZAMKNIĘTA. WYCZERPANO LIMIT MIEJSC!
Temat: Komunikacja bez przemocy w społeczności akademickiej
Prowadzi: dr Michał Bomastyk
Kiedy: 13, 27 listopada 2024, godz. 17.00 – 18.30
Gdzie: Online
Uczestnik nie ponosi kosztów udziału w szkoleniu!
Cel
Działanie skierowane jest do osób studiujących i kształcących się w szkołach doktorskich oraz dla osób nauczających w przestrzeni akademickiej. Stanowi ono odpowiedź na potrzebę wsparcia tych grup w poprawie komunikacji w obszarze dydaktyki. Jest to zarazem reakcja na zgłaszane trudności w tym obszarze i brak odpowiedniego przygotowania ze strony osób pracujących na stanowiskach dydaktycznych. Celem szkolenia jest więc podkreślanie znaczenia komunikacji włączającej, wolnej od mikronierówności i przemocy werbalnej.
Potwierdzenie uczestnictwa
Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie potwierdzające odbycie dwuczęściowego szkolenia (obecność obowiązkowa na obu częściach).
Planowane Zagadnienia
- Uniwersytety a Idea Społeczeństwa Otwartego
Omówienie roli uczelni jako ośrodków promujących otwartość społeczną i intelektualną oraz wpływu tej idei na kulturę akademicką. - Idea Komunikacji Bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC)
Przedstawienie koncepcji NVC oraz jej zastosowania w kształceniu, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób studiujących. - Język Inkluzywny w Przestrzeni Akademickiej
Dyskusja na temat znaczenia języka inkluzywnego oraz jego roli w tworzeniu otwartej i bezpiecznej przestrzeni akademickiej. - Kodeks Etyki Pracownika Naukowego
Przedstawienie podstawowych zasad etycznych obowiązujących pracowników naukowych oraz ich znaczenia dla uczciwości i rzetelności w badaniach i dydaktyce. - Uczelniane Plany Równości Płci i Procedury Antydyskryminacyjne
Omówienie roli tych planów i procedur w promowaniu równości, wyrównywania szans oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji w środowisku akademickim i tworzeniu polityk włączających. - Cykl Honeya i Mumforda (Cykl Kolba)
Przedstawienie tej koncepcji w kontekście rozwoju osobistego i profesjonalnego osób uczestniczących oraz jej wpływu na poprawę komunikacji i relacji interpersonalnych. - Komunikat „ja” i jego praktyczne (za)stosowanie
Podkreślenie jak istotne jest używanie bezpośredniej i sprawczej komunikacji, z poszanowaniem granic drugiej osoby. - Asertywność
Przedstawienie koncepcji asertywności w duchu inkluzywnym. - Konstruowanie informacji zwrotnej – FU(K)O
Podkreślenie znaczenia konstruktywnej informacji zwrotnej w duchu porozumienia bez przemocy.
Podczas szkolenia skoncentrujemy się też na:
- Analizie konkretnych przypadków jako punktu wyjścia do dyskusji na temat wpływu dobrej komunikacji na efektywność pracy oraz poczucie bezpieczeństwa osób studiujących.
- Praktycznych metodach realizacji idei kształcenia zorientowanego na osobę studiującą oraz skutecznych sposobach przeciwdziałania dyskryminacji.
Organizacja Szkolenia
Szkolenie jest podzielone na dwa spotkania zdalne. Szkolenie nie obejmuje żadnych elementów terapii. W przypadku uczestnictwa osób potrzebujących wsparcia psychologicznego, zostaną one skierowane do odpowiednich organizacji specjalizujących się w udzielaniu pomocy.
dr Michał Bomastyk
Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii.
Prezes Zarządu Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom.
Członek Pracowni Badań nad Obcością i Wykluczeniem Społecznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konsultant ds. polityki równościowej oraz tworzenia Planów Równości Płci.
Ukończył Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Koordynował europejskie projekty Equality University i Re-Thinking Masculinity in Europe.
Pomysłodawca pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla mężczyzn oraz badacz i ekspert w zakresie tematyki męskich norm społeczno-kulturowych.